Strefa logowania
W strefie logowania mają Państwo pełen dostęp do ofert handlowych czy promocji specjalnych działów sprzedaży, itp. Aby dostać się do Panelu Klienta należy podać login i hasło, które można uzyskać od właściwego działu sprzedaży
Aktualności
2023-10-02Relacja z XIV Ogólnopolskiej Konferencji Lekarsko-Farmaceutycznej BEZPIECZNA FARMAKOTERAPIA 2023
W dniach 22-24 września odbyła się XIV Ogólnopolska Konferencja Lekarsko-Farmaceutyczna „Bezpieczna Farmakoterapia”. Jak co roku podczas tego wydarzenia uczestnicy mieli okazję odwiedzić królewskie miasto Kraków. Tegoroczna tematyka skupiała się na: „Postępach w leczeniu chorób metabolicznych oraz sercowo-naczyniowych”. Część wykładowa odbyła się w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Łazarza 16.
Podobnie jak w latach ubiegłych konferencję zainaugurowała: Dorota Świętek – prezes Fundacji Zdrowie i Opieka, z ramienia uczelni byli obecni Patroni Naukowi konferencji: dziekan Wydziału Lekarskiego prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki i dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. dr hab. n. farm. Jacek Sapa. Patronat honorowy nad konferencję w tym roku objęła także Naczelna Izba Aptekarska.
Tuż po rozpoczęciu konferencji przez Panią Prezes, pierwszy wykład poprowadził prof. dr hab. n. med. Macieja Małeckiego. Podczas swojego wystąpienia profesor przybliżył zebranym m.in. tematykę nowych rozwiązań w farmakoterapii cukrzycy.
Prelegentem kolejnego wykładu był dr n. med. Marcin Waligóra. Jako praktyk w swojej dziedzinie, prelegent skupił się na zagadnieniu postępów w leczeniu nadciśnienia płucnego.
Trzeci wykład tego dnia prowadził prof. dr hab. n. med. Stefan Chłopicki. Dotyczył niezwykle ważnego i złożonego problemu jakim jest: rola śródbłonka naczyniowego w chorobach sercowo-naczyniowych.
Tuż po przerwie kawowej do prezentacji przystąpiła dr hab. n. med. Barbara Gryglewska, prof. UJ. Tematem jej wykładu był: Problematyka z farmakoterapią w geriatrycznym zespole kruchości.
Kolejną prezentację przygotował dr hab. n. med. Witold Streb, który mówił o nowoczesnej terapii hipolipemizująca u pacjentów bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego.
Przedostatni wykład tego dnia zaprezentowała dobrze już znana naszym uczestnikom z zeszłego roku dr n. med. Mirosława Puskulluoglu. Jako praktyk onkolog zaprezentowała zgromadzonym swój punkt widzenia dotyczący zagadnienia kardiotoksyczność leków przeciwnowotworowych. Temat ostatniej prezentacji był taki sam jednak został on przedstawiony z punktu widzenia prof. UJ, dr hab. n. med. Agnieszki Olszaneckiej, która na co dzień jest praktykującym kardiologiem. Tym jakże ciekawym i ważnym porównaniem dwóch spojrzeń na ten temat zakończyliśmy pierwszy dzień wykładowy konferencji.
Po tak wymagającym umysłowo dniu szkoleniowym, naszym uczestnikom jak i wszystkim zaproszonym gościom należała się chwila odpoczynku i możliwość wymiany spostrzeżeń z wysłuchanych wykładów. Organizatorzy zaprosili gości do nietypowego miejsca na wieczorne spotkanie koleżeńskie – do Żydowskiego Muzeum Galicja. Wieczór jednak nie mógł trwać za długo, ponieważ to był dopiero półmetek konferencji, a na uczestników czekało jeszcze wiele wykładów.
Drugiego dnia organizatorzy nie przewidzieli taryfy ulgowej, ponieważ wykłady zaczęły się chwilę po godzinie dziewiątej. Mimo wczesnej pory sala wykładowa była zapełniona do ostatniego miejsca. Takie zainteresowanie nie dziwi ponieważ pierwszy wykład tego dnia poprowadził Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. n. farm. Jacek Sapa. Pan profesor przybliżył zgromadzonym temat nowoczesnych leków hipotensyjnych pod względem ich działania, skuteczności a także bezpieczeństwa.
Chwilę po tym wystąpieniu na Sali wykładowej pojawiła się prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Bożena Muszyńska, która jest członkiem Polskiego Towarzystwa Mikologicznego. Temat tego wystąpienia brzmiał: „Potencjał prozdrowotny i leczniczy grzybów leczniczych/jadalnych w wybranych schorzeniach cywilizacyjnych”. Temat tego wykładu, jak potwierdzają uczestnicy był bardzo pouczający nie tylko ze względów medycznych, ale także żywieniowych, ponieważ grzyby często goszczą na stołach wielu Polaków. I chyba sama Pani Profesor była najbardziej
Następny wykład tego dnia został przygotowany przez prof. UJ, dr hab. n. farm. Agnieszka Skowron. Jego temat dotyczył w szczególnym stopniu farmaceutów pracujących w szpitalach. Pani prelegent skupiła się na zagadnieniu: Opieki farmaceutycznej w szpitalu dla pacjentów chorych na cukrzycę oraz w nadciśnieniu tętniczym.
Po krótkiej przerwie na sali wykładowej pojawił się dr n. farm. Łukasz Hońdo, który wygłosił wykład o Koncyliacji lekowej. Następnie swoją prezentację przedstawił zebranym dr Bernard Zając, który na co dzień pełni funkcję Kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu. Tematem jego wystąpienia było: Bezpieczeństwo w znieczuleniach regionalnych.
Ostatnią mówczynią tego dnia była wszystkim bardzo dobrze znana i lubiana Pani prof. dr hab. n. farm. Barbara Filipek. Pani profesor jak co roku zaprezentowała ciekawy wykład, którego temat brzmiał: „Leczenie zaburzeń lipidowych u pacjentów z cukrzycą oraz nadciśnieniem”. Był to już ostatni wykład tegorocznej konferencji, jednak na koniec na uczestników czekał jeszcze wymagający test, którego poprawne rozwiązanie gwarantowało zdobycie punktów szkoleniowych. Z wyników uzyskanych na teście można spokojnie wywnioskować, że wszystkie wykłady zostały przyswojone przez słuchaczy na bardzo dobrym poziomie.
Tym samym zakończyła się część wykładowa tegorocznej konferencji. Uczestnikom pozostał jeszcze test do wykonania, aby móc odpocząć w królewskim mieście Kraków.
Podsumowując, nie sposób nie podkreślić, że w tegorocznej konferencji wzięło udział ponad 200 uczestników, którzy zjechali z całej Polski, najdalszych zakątków naszego kraju.
Zapraszamy Państwa już na przyszłoroczną konferencję, która będzie jubileuszowa bo XV
i wiemy od głównego organizatora, że nie zabraknie niespodzianek.
Relację kończymy podziękowaniami dla firm, które w tym roku wsparły to wydarzenie: SALUS INTERNATIONAL SP. Z O.O., SANDOZ, APSEN PHARMACARE, FRESENIUS KABI, GLENMARK, BAUSCH HEALTH, AOP OPRHAN, BERLIN-CHEMIE, TARCHOMIŃSKIE ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE POLFA S.A., POLPHARMA, ZENTIVA.