Strefa logowania
W strefie logowania mają Państwo pełen dostęp do ofert handlowych czy promocji specjalnych działów sprzedaży, itp. Aby dostać się do Panelu Klienta należy podać login i hasło, które można uzyskać od właściwego działu sprzedaży
Aktualności
2011-01-13Relacja z II Konferencji Lekarsko-Farmaceutycznej
Po raz drugi nasza firma była organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Lekarsko-Farmaceutycznej pod hasłem „Bezpieczna farmakoterapia w szpitalu – pracujmy razem”, która odbyła się z inicjatywy Departamentu Farmacji Szpitalnej Naczelnej Rady Aptekarskiej, w dniach 3-4 grudnia 2010 roku w Krakowie.
Podobnie jak przed rokiem dla pierwszej konferencji, opracowując program drugiej, zastosowano analogiczną formułę programową; dobrana tematyka miała pokazać jak mogą korelować ze sobą i wzajemnie się uzupełniać, generalnie odmienne podejścia do problemów farmakoterapii, lekarza i farmaceuty. Celem konferencji było pokazanie jak wiodąca rola lekarza w opiece zdrowotnej może być wspomagana przez farmaceutę, jako doradcę w zakresie farmakoterapii i osobę monitorującą stosowanie leków na oddziale szpitalnym.
Kierując się ramowym programem szkoleń podyplomowych z zakresu kształcenia ciągłego farmaceutów, dobrano tematy trzech sesji plenarnych. W dwóch uwzględniono współczesne problemy farmakoterapii w kategoriach terapeutycznych stanowiących wyzwania dla medycyny i farmacji 21 wieku, jakimi są: leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego, chemioterapia przeciwnowotworowa. Tematem trzeciej sesji plenarnej był bardzo aktualny dzisiaj w Polsce problem nadużywania leków i nieracjonalnego ich stosowania prowadzący do lekomanii.
Wykłady wygłosili kolejno specjaliści z zakresu medycyny i farmacji; pierwsi wskazując najistotniejsze problemy medyczne związane z zastosowaniem leków, drudzy formułując możliwości farmakoterapii, ale też określając niebezpieczeństwa wynikające ze stosowania leczenia farmakologicznego, doboru leków, interakcji lekowych - wynikających z nich reperkusji, zarówno dla pacjenta jak i finansów szpitala.
W części naukowo - szkoleniowej prof. dr hab. med. Krzysztof Żmudka, kierownik Zakładu Hemodynamiki i Angiokardiografii Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawił problemy farmakoterapii wspomagającej interwencyjne zabiegi kardiologiczne w przebiegu leczenia chorób serca i naczyń. Zalety i wady nowych leków przeciwpłytkowych, jako podstawowej grupy preparatów kardiologicznych, przedstawiła prof. dr hab. farm. Barbara Filipek, kierownik Katedry Farmakodynamiki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znaczenie przewlekłego stanu zapalnego w przebiegu chorób układu sercowo-naczyniowego przedstawił prof. dr hab. med. Tomasz Guzik, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi Collegium Medicum UJ. Z kolei prof. dr hab. farm. Marek Naruszewicz, kierownik Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rekomendował naturalne preparaty o działaniu przeciwzapalnym, jako alternatywę dla szeroko stosowanych niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Współczesne problemy farmakoterapii w onkologii przedstawił dr med. Paweł Różanowski z Kliniki Onkologii Collegium Medium UJ, charakteryzując postępy w zakresie doboru leków onkologicznych, prezentując nowe preparaty oraz nowe schematy leczenia chorób nowotworowych. Dr farm. Krystyna Chmal-Jagiełło, kierownik apteki Szpitala im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, przedstawiła nowe technologie i metody przygotowania preparatów onkologicznych w warunkach szpitalnych, zwracając uwagę na niebezpieczeństwa i konieczność przestrzegania rygorów związanych z chemioterapią przeciwnowotworową.
W części dotyczącej zadań aptek szpitalnych mgr Pawłowska przypomniała wskazania do stosowania gazów medycznych – produktów leczniczych w szpitalu, oraz zaprezentowała opracowaną instrukcję bezpiecznego obrotu gazami medycznymi wraz z podziałem zadań i odpowiedzialności pomiędzy trzema komórkami organizacyjnymi szpitala.
Miłym dopełnieniem programu było wieczorne spotkanie w Pałacu pod Baranami, gdzie Kabaret Piwnica pod Baranami przedstawił program, w licznych wątkach nawiązujący do Konferencji.
prof. dr hab. Maciej Pawłowski
mgr farm. Aleksander Żurek