Strefa logowania
W strefie logowania mają Państwo pełen dostęp do ofert handlowych czy promocji specjalnych działów sprzedaży, itp. Aby dostać się do Panelu Klienta należy podać login i hasło, które można uzyskać od właściwego działu sprzedaży
Aktualności
2011-04-14Pierwsza Aptekarska Hurtownia Win Organicznych
Z przyjemnością informujemy, że rozpoczęła już działalność Pierwsza Aptekarska Hurtownia Win Organicznych. Stworzona została z myślą o wyselekcjonowaniu, z bogatej oferty światowych producentów win, tych gatunków i roczników szlachetnego trunku, które najlepiej służą zaspakajaniu potrzeb zdrowotnych.
Ideę zaczerpnęliśmy z tradycji aptekarskiej. Bliskie związki pomiędzy apteką i winem rozpoczęły się w XIII w., kiedy Europejczycy przejęli ze świata arabskiego sztukę destylacji wina. W trakcie wielu stuleci aptekarze byli selekcjonerami i dostawcami najprzedniejszych gatunków win na dwory królewskie oraz książęce całej Europy. Podobnie i teraz - zorganizujemy sympozja naukowe i zainicjujemy prace badawcze nad winem, aby aptekarze mogli kompetentnie informować swoich pacjentów o wskazaniach i przeciwwskazaniach do stosowania tego szlachetnego trunku.
Właściwości lecznicze wina są znane od najgłębszej starożytności. Na przykład w Sumerze od 2100 p.n.e., w Egipcie od 1900 p.n.e. O winie jako środku leczniczym i dietetycznym pisze Hipokrates (460–377 p.n.e.) i Katon Młodszy (234–149 p.n.e.), a Pedanios Dioskorides (I wiek n.e.), autor sławnego traktatu O środkach leczniczych (I wiek n.e.), ostatnią część tego traktatu w połowie poświęcił właśnie winom. Pisze tam m.in.: „Wszystkie nie zmieszane i proste wina łatwo się wchłaniają, mają właściwości rozgrzewające, pobudzają apetyt, są dobre dla żołądka, mają właściwości odżywcze, działają nasennie, sprawiają, że ciało ma ładne zabarwienie. Pite w umiarkowanych ilościach, pomagają na wszelkiego rodzaju zatrucia (np. grzybami), a także na ukąszenia jadowitych węży. Są dobre na długotrwałe wzdęcia, na czkawkę i na biegunkę. (…) Natomiast stare i słodkie wina są dobre na dolegliwości pęcherza i nerek, a także na różnego rodzaju rany i zapalenia.”
Preparowaniem win leczniczych zajmowali się aptekarze od początku istnienia tego zawodu (w Europie od XII wieku). Do preparowania win o działaniu wzmacniającym (tonica) i ściągającym (adstringentia) używali bogatego w taninę wina czerwonego, natomiast do win leczniczych o działaniu moczopędnym (diuretica) – wina białego. Do preparowania win leczniczych łatwo ulegających zepsuciu używali bogatszych w alkohol win słodkich.
W okresie renesansu modne było sporządzane w aptekach wino lecznicze o nazwie hipokras (od imienia Hipokratesa – na przykład Wino Hipokras dla ludzi starych, zadumałych a flegmistych). Do filtrowania takiego wina służyło cedzidło lniane zwane manica Hipocratis – ‘rękaw Hipokratesa’. Wina typu hipokras zaprawiano zwykle cynamonem, imbirem, gałką muszkatową, kolendrą, pieprzem i goździkami, a dosładzano cukrem lub miodem.
Pierwszą drukowaną książką, w całości poświęconą winom leczniczym, była Liber de vinis (Książka o winach) autorstwa Arnalda de Villanowa (1235–1312), katalońskiego lekarza i alchemika, która ukazała się około 1501 roku. Wśród 47 zawartych w tym traktacie przepisów na wina lecznicze znajdują się m.in. Vinum mirabile pro melancolicis, cardiacis et adusta colera (Cudowne wino przeciw melancholii, kordiace i spieczonej żółci), Vinum ad memoriam reparanda (Wino na dobrą pamięć) oraz Vinum extinctionis auri (Wino, w którym gaszone było rozpalone złoto).
W XIX i XX wieku popularne były sporządzane w aptekach wina lecznicze na bazie surowców sprowadzanych z zachodniej półkuli – takie np. jak wino chinowe, wino kola, wino pepsynowe, wino kondurangowe czy wino kaskarylowe. Wino chinowe (Vinum Cinchonae) otrzymywało się przez rozpuszczenie w winie typu malaga płynnego wyciągu z kory chinowej. Zalecano je osobom o osłabionych nerwach, chorym na febrę, a także rekonwalescentom dla ogólnego wzmocnienia organizmu i poprawienia apetytu. Wino kola (Vinum Colae), z wyciągiem z nasion afrykańskiego drzewa z gatunku Cola, zalecano jako środek wzmacniający i uspokajający. Wino pepsynowe (Vinum Pepsini) zalecano w przypadku w upośledzenia trawienia, w kurczach żołądka i zgadze. Przeciw obstrukcji, dolegliwościom hemoroidalnym i cierpieniom wątroby zalecano wino kaskarylowe, zawierające wyciąg z kory drzewa Croton eluteria, które rośnie na Antylach. W cierpieniach żołądka zalecano też wino kondurangowe, zawierające wyciąg z kory korzenia południowoamerykańskiego pnącza Marsdenia condurango. Popularne też było Vinum cascarae sagradae, czyli wino z dodatkiem kory kruszyny amerykańskiej, mającej zastosowanie w leczeniu chronicznych zaparć.
Przepisy na tego rodzaju wina można znaleźć w aptekarskich manuałach z XIX i XX wieku (do II wojny światowej), w podręcznikach farmaceutycznych w rodzaju Nauka o przyrządzaniu leków B. Koskowskiego (1927), a nawet jeszcze w wydanej w 1957 roku Recepturze J. Supniewskiego.
Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą win:
ZESTAW POLSKICH WIN DLA WYMAGAJĄCYCH - OFERTA WIN BIAŁYCH 2009R. | |
FORMULARZ ZAMÓWIENIA |
Więcej informacji udziela: Paweł Hadas, e-mail: pawel.h@salusint.com.pl , tel. +48 32 788-00-89, tel. kom. 692-417-615